Sőt, azok a bankok, amelyek idén januártól kezdve inflációkövető díjemelést hajtott végre, visszaadják az emelkedés okozta veszteséget a tulajdonosoknak. A Bank360 friss cikke szerint ez azt jelenti, hogy az MBH például összesen 1,5 milliárd forinttal csökkenti a díjakat, az OTP-nél pedig 2 milliárd forinttal mérséklődnek az ügyfelek költségei.
Az MBH-nak 2 millió lakossági ügyfele van, az OTP Bank ezt az adatot nem hozza nyilvánosságra, de az ügyfélszám náluk még nagyobb lehet. Az OTP emellett a betéti bankkártyák díját is mérsékli majd 700 forinttal.
Ez alapján azzal lehet számolni, hogy az ügyfelek a bankoknál néhány száz, legfeljebb 1-2 ezer forintot kaphatnak vissza.
A friss hírekre csütörtök reggel a Nemzetgazdasági Minisztérium is reagált, mint írták: a kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok önkéntes alapon vállalják díjaik csökkentését, mérsékelve a lakossági terheket. A pénzintézetek felelős hozzáállása is mutatja, hogy a családok anyagi biztonsága közös cél.
„Az inflációkövető díjemelések miatt a banki költségek áprilisban 3,7 százalékkal tovább emelkedtek volna, éppen ezért szükség volt a kormány fellépésére. A szolgáltatási díjak további emelését meg kellett akadályozni, illetve a már korábban meglépett emeléseket vissza kellett fordítani. A kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok elfogadták a kormány célkitűzését és a
családok érdekében részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben. A magyar bankszektor stabil alapokon áll, ami lehetővé teszi a banki díjak csökkentését.”
Bejelentéseik szerint a bankok önkéntes alapon elállnak az áprilisi inflációkövető díjemeléstől, továbbá díjaikat visszaállítják a 2025. januári szintre. Ez jelentős könnyebbséget jelent a lakosság számára
– húzták alá.
Miközben az NGM a díjak csökkentésére szólította fel a bankokat, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) díjmentes alapszámlát és a díjak átláthatóbb összehasonlítását várja el a bankoktól, valamint azt, hogy könnyítsék meg bankon belül a számlacsomag-váltást.
Az alapszámla díjmentessége addig tart majd, amíg az infláció szintje tartósabban a jegybanki toleranciasávba nem kerül, vagyis legalább három hónapon át nem marad 4 százalék alatt. Egyelőre erre kevés az esély, hiszen a márciusi infláció 4,7 százalékos volt.
Nyitókép: Nagy Márton miniszter (Fotó: Vasvári Tamás/MTI/MTVA)